PORADY

PRZESTRZEŃ KOLORYSTYCZNA

CMYK jest zestawem czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku kolorowym w poligrafii i metodach pokrewnych. C – cyjan (ang. Cyan), M – magenta, (ang. Magenta), Y – żółty (ang. Yellow), K – czarny (ang. Key colour). Model taki jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do tworzenia wielobarwnych druków. Wykorzystuje się go głównie w skali przemysłowej, lecz można go zastosować także w drukowaniu materiałów za pomocą drukarek atramentowych, laserowych czy też kserokopiarek. Taki model przestrzeni barw jest również powszechnie stosowany podczas tworzenia grafiki komputerowej.

cmyk

Wyświetlając na monitorze obraz w postaci CMYK, musimy wziąć pod uwagę, iż kolory wyświetlane na monitorze są tylko zbliżone do barw CMYK. Monitor wyświetla barwy w formacie RGB.

Jest to jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa.

rgb

Jest to model szeroko wykorzystywany w urządzeniach analizujących obraz. Praktycznie wszystkie urządzanie przeznaczone do prezencji oraz obróbki plików takie jak monitory, skanery i aparaty fotograficzne pracują w przestrzeni RGB, natomiast niemal wszystkie urządzenia drukujące pracują w przestrzeni CMYK.

 

FORMATY PLIKÓW

Bardzo często wykorzystywanym formatem pliku do druku jest format PDF. Pozwala on na zapis grafiki wektorowej. Format ten zalecany jest do zapisu większości plików przeznaczonych do wydruku.

Innymi formatami akceptowanymi przed drukarnie są formaty JPG i TIFF. Pierwszy z nich pozwala na dużą kompresję plików graficznych. Jednak wraz ze zmniejszającym się rozmiarem pliku spada jakość zapisanej grafiki.

Natomiast TIFF to format zapisu grafiki rastrowej. Pliki zapisane w tym formacie mają wiele informacji, natomiast kompresja nie naraża ich na straty jakościowe. To, co wyróżnia ten format na tle JPG, to większa rozpiętość barwna (JPG – 8 bitów/kanał, TIFF – 16 bitów/kanał) oraz bezstratne kompresowanie. Co ważne, format TIFF jest formatem umożliwiającym profesjonalne wykorzystanie plików graficznych.

ROZDZIELCZOŚĆ

Aby wydrukowany plik miał odpowiednią ostrość, musisz ustawić jego odpowiednią rozdzielczość przed oddaniem go do druku. W przypadku grafik przeznaczonych do wydruku ich właściwa rozdzielczość to 300 dpi. Oczywiście to, czy plik sformatowany do 300 dpi wydrukuje się poprawnie, zależy również od jakości samej grafiki. Samo powiększenie pliku znalezionego w internecie (z reguły o rozdzielczości 72 dpi) do rozdzielczości drukarskiej nie wystarczy, by wydrukować go w wysokiej jakości. Dlatego warto przywiązać wagę do kwestii rozdzielczości już w momencie kompletowania i tworzenia elementów graficznych projektu.

PRZYGOTOWANIE PRACY DYPLOMOWEJ DO WYDRUKU

Prace drukowane jedno i dwustronnie powinny być przygotowane w dwóch różnych plikach.

  • Wersja jednostronna:

Lewy margines wynosi co najmniej 2,5 cm. Numeracja powinna znajdować się po prawej stronie.

  • Wersja dwustronna:

Powinna mieć marginesy lustrzane i numerację do zewnątrz lub marginesy identyczne z obu stron kartki, np. 2,5 cm i numerację stron na środku.

  • Marginesy lustrzane ustawiamy w następujący sposób:

Układ strony -> Ustawienia strony -> Marginesy -> Marginesy niestandardowe ->rozwijamy menu Wiele stron i wybieramy -> marginesy lustrzane.

ZAPIS PLIKU DO PDF

Plik przygotowany w edytorze tekstu może nieprawidłowo się wyświetlać na różnych komputerach. Aby pliki wyświetlały się poprawnie, należy zapisać dokument w formacie PDF.

Tylko wtedy możemy zagwarantować prawidłowy wydruk dokumentu.
Najbardziej powszechnym i jednocześnie w pełni darmowym programem do zapisywania w formacie PDF jest PDF Creator lub PDF 24. Program należy zainstalować na komputerze. Możliwość utworzenia pliku PDF pojawi się w menu drukarki. Aby stworzyć plik PDF po zainstalowaniu programu, wystarczy użyć opcji „Drukuj”.

Aby zapisać dokument tekstowy w PDF wybierz

  • plik -> zapisz jako -> PDF
  • plik -> publikuj jako PDF
  • drukuj -> PDF Creator/PDF 24-> drukuj

W miarę możliwości warto do Nas zabrać ze sobą przenośny sprzęt w celu naniesienia ewentualnych poprawek, ponieważ pliku PDF i DOC nie mamy możliwości edycji.

ISTOTNE INFORMACJE

  • Wydruk stron kolorowych i czarno-białych jest liczony automatycznie przez urządzenie.

Hiperłącza,  które są zaznaczone kolorem niebieskim lub nagłówki będą liczone jak strony kolorowe. Dotyczy to również grafik, jeśli chcemy by była liczona jako wydruk cz/b grafika muszą zostać usunięte wszystkie informacje o kolorze (skalę szarości).

  • Przygotowywanie wielowarstwowych plików PDF może powodować trudności
    w przetwarzaniu i wysyłaniu ich ze sterownika na plotery co wiąże się z wydłużającym się czasem oczekiwania na wydruk. Sugerujemy spłaszczać (scalić warstwy) pliki przed dostarczeniem ich do drukarni lub przygotowywać pliki TIFF lub JPG.
  • Wszystkie projektowane elementy muszą być zdefiniowane w CMYK, w innym razie kolorystyka może odbiegać od wcześniej założonej i mogą powstawać tzw przekłamania kolorystyczne.